خانه / فرهنگ و رسوم / بزرگترین جشنواره های ژاپن

بزرگترین جشنواره های ژاپن

جشن‌ها و مراسم‌های ملی نزد مردم ژاپن که پایبندی عمیقی به میراث و فرهنگ سرزمین خویش دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام برگزاری جشن‌های مهم، شهروندان ژاپنی از چهارگوشه کشور گرد هم می‌آیند و یکپارچه گرم شادی و اجرای مراسم‌های سنتی‌شان می‌شوند. در ادامه با پنج مورد از بزرگ‌ترین جشن‌های آیینی این کشور و آداب‌ و رسوم ویژه ژاپنی‌ها هنگام برگزاری مراسم آشنا خواهید شد.

همه‌ساله صدها جشن و فستیوال کوچک و بزرگ در سراسر ژاپن برگزار می‌شود که از میان آن‌ها برخی نزد مردم اهمیت بیشتری در مقایسه با بقیه دارند. اگر پیش بیاید که شما در زمان برگزاری یکی از مراسم‌های زیر در ژاپن حضور داشته باشید و البته همراه اهالی این کشور در مراسم شرکت کنید، به‌طور حتم بینش عمیق و فراگیری از فرهنگ حاکم بر سرزمین آفتاب کسب می‌کنید و تجربه دل‌انگیزتان را هرگز فراموش نخواهید کرد.

۱.       Setsubun (گردش فصل)

در جریان این جشن که در روز سوم یا چهارم فوریه برگزار می‌شود، کودکان دانه‌های حبوبات مثل لوبیا و نخود را به‌ طرف عروسک‌ها و ماسک‌هایی که نماد اهریمن هستند پرتاب می‌کنند. طبق سنت‌ها، هدف از برگزاری این جشن کمک به مردمی است که سعی دارند ارواح خبیث را از ضمیرشان دور کنند.

در  این مراسم پول، هدیه و شیرینی در میان انبوه جمعیت ریخته می‌شود و همه تلاش می‌کنند تا هدیه خود را به دست بیاورند. 

امروزه این جشن تبدیل به یکی از فستیوال‌های ملی ژاپن شده و بیشتر قسمت‌های آن از تلویزیون پخش می‌شود.

۲.      Shogatsu (سال نو)

مهم‌ترین رویداد در تقویم ژاپن آغاز سال نو است. در ژاپن سال نو در روز ۳۱ دسامبر و هماهنگ با شروع سال نو در کشورهای غربی آغاز می‌شود. 

در خلال جشن سال نو اعضای خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند، مراسم‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند و خوش می‌گذرانند.

بنا بر رسوم دیرینه در شب سال نو بزرگ‌ترها به بچه‌های کم سن و سال پول می‌دهند. همچنین با آغاز نیمه‌شب مردم اغلب نوعی رشته‌فرنگی به نام سوبا (Soba Noodles) می‌خورند و پس‌ از آن امپراتور ژاپن با خواندن یک نیایش صبحگاهی سال نو را برای ملت تحویل می‌کند. 

۳.     Hanami  (دیدار با شکوفه‌های گیلاس)

هر سال در فصل بهار هنگامی‌که شکوفه‌های گیلاس صحنه‌های بی‌نظیری را در ژاپن خلق می‌کنند این جشن با شهرت جهانی‌اش برپا می‌شود. مردم از نقاط دور و نزدیک گرد هم می‌آیند و به تماشای جلوه‌های زیبای طبیعت می‌پردازند.

جشنواره شکوفه‌های گیلاس، یا Hanami، هرسال از ماه مارس تا ماه مه ادامه می‌یابد. در طول این جشنواره ژاپنی‌ها دیداری تازه می‌کنند و به‌ اتفاق اعضای خانواده یا دوستان خود برای گردش به دامن طبیعت می‌روند و با قدم زدن در زیر شکوفه‌های درختان از زیبایی بهار لذت می‌برند. 

۴.     هفته طلایی 

از آخرین روز ماه آوریل تا ششم ماه مه چهار مورد از مهم‌ترین فستیوال‌های ژاپن یکی پس از دیگری برگزار می‌شود. این دوره یک‌ هفته‌ای که در ژاپن به «هفته طلایی» معروف شده از ایام اوج سفر در ژاپن است؛ چراکه عموم شهروندان ژاپنی در تدارک بازگشت به منزل و برگزار کردن مراسم ویژه این هفته در کنار خانواده‌هایشان هستند.

هفته طلایی با گرامیداشت زادروز Hirohito امپراتور ژاپن در بیست و نهم آوریل آغاز می‌شود؛ پس‌ از آن مراسم روز یادبود قانون اساسی در سوم مه برگزار می‌شود؛ در روز چهارم مه که روز سبز نام‌گذاری شده است مردم بار دیگر برای تفریح به دامن طبیعت می‌روند؛ 

پنجم مه نیز روز کودکان است که در آن والدین ژاپنی برای رشد و تندرستی و شادی فرزندان خود جشن می‌گیرند.

۵.     Obon (یادواره درگذشتگان)

در این روز مردم ژاپن برای شادی روح اجدادشان مراسم ویژه‌ای برگزار می‌کنند. اگرچه این مناسبت در تقویم ژاپن تعطیل رسمی نیست اما بازهم ژاپنی‌ها خیلی جدی به آن پایبند هستند.

در این یادواره مردم از معابد و زیارتگاه‌ها بازدید می‌کنند، آتش برمی‌افروزند و بسیاری نیز بر دیوار خانه‌هایشان فانوس می‌آویزند. بنا بر سنت‌های دیرینه، این روشنایی چراغ راه ارواح در مسیر سفرشان خواهد بود.

حضور در هر یک از مراسم‌ بالا شانس بسیار خوبی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا فرهنگ اصیل ژاپنی را بهتر درک کنند. تجربه شرکت در این جشنواره‌ها هم اوقات خوشی برای مسافران سرزمین آفتاب رقم می‌زند و هم در شناخت بیشتر این دیار زیبا و پیچیده بسیار ثمربخش خواهد بود.

درباره تیک بان

تیک بان فروش آنلاین بلیط های چارتری،سیستمی و لحظه آخری گارانتی پایین ترین قیمت سفارش آنلاین با کارت شتاب www.tikban.com پشتیبانی شبانه روزی توسط آژانس هفت اورنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *