16 آذر 1400
جاذبه های گردشگری

آیا میدانید وسیع ترین بیابان های جهان کدامند؟

کویر یک منطقه ای است که بارش سالانه ی بسیار کمی ( کمتر از ۲۵۰ میلی متر) دارد. تقریبا ۱/۳ سطح زمین کویر است. چهار نوع مختلف بیابان بر اساس موقعیت جغرافیایی وجود دارد: ۱) بیابان های قطبی ۲) بیابان های نیمه گرمسیری ۳) بیابان های زمستانی سرد  ۴) بیابان ساحلی سرد. بیابان ها در تمام قاره های زمین وجود دارند.
دو عدد از بزرگترین بیابان های زمین در مناطق قطبی قرار دارند. کویر قطبی قاره قطب جنوب را پوشش می دهد و حدود ۵.۵ میلیون مایل مربع است. دومین بیابان بزرگ در قطب شمال و در بخش های آلاسکا، کانادا، گرینلند، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و روسیه گسترش یافته است و مساحتی حدود ۵.۴ میلیون مایل مربع دارد.

کویر Patagonian
کویر Patagonian بزرگترین بیابان در کشور آمریکای جنوبی آرژانتین است و مساحتی حدود ۲۰۰۰۰۰ مایل مربع دارد که از آرژانتین تا بخش هایی از شیلی گسترش یافته است. پاتاگونیا توسط اقیانوس اطلس به شرق و بوسیله کوه های آند به غرب امتداد یافته است. این بیابان زمستانی سرد دارد و درجه حرارت آن به ندرت به بیش از ۱۲ درجه سانتیگراد می رسد. دمای متوسط آن ۳ درجه سانتیگراد و وزش باد نسبی دارد.

برای خرید بلیط خارجی تیک بان همراه شماست

بیابان صحرا
صحرا سومین بیابان بزرگ و بزرگترین “بیابان گرم”جهان است. کویر صحرای ساحلی حدود ۳/۳ میلیون مایل مربع مساحت دارد. این صحرا بزرگترین بخش شمال آفریقا را تشکیل می دهد. به غیر از مناطق حاصلخیز مغرب، کوه های اطلس و منطقه ساحلی مجاور دریای مدیترانه، اکثر صحرا از سنگ هامادا تشکیل شده است. بخش مرکزی این کویر بیش از حد خشک است، بطوریکه در این منطقه گیاهی رشد نمی کند. اکثر رودخانه های آن متناوب و فصلی هستند به استثنای نیل که در سراسر کویر جریان دارد.

بیابان Kalahari 
در نیمه خشک سودان و در جنوب آفریقا وجود دارد. Kalahari مساحتی حدود ۳۶۰۰۰۰ مایل مربع را پوشش می ده دو قسمت هایی از نامیبیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی را دربرمی گیرد.
این کویر دارای مناطق وسیعی است که با شن و ماسه قرمز پوشیده شده اند و به فاضلاب های فصلی، دره های خشک و حوضچه های نمکی شناخته شده است. Okavango تنها رود دائمی در صحرای Kalahari است که در دلتای شمال غربی کویر جریان دارد. صحرای کالاهاری پوشیده از گیاهان بیابانی مانند گونه های کاکتوس و بوته ها است.

کویر Great Basin
کویر حوض بزرگ بزرگترین بیابان در ایالات متحده آمریکا است و مساحتی حدود ۱۹۰۰۰۰ مایل مربع دارد که توسط کوه های راکی تا شرق، سیرا نوادا تا غرب، سونوران و Mojave Deserts تا جنوب و Plateau کلمبیا تا شمال امتداد یافته است.
کویر حوضه ی بزرگ کویری سرد است که مجموع بارش سالانه ی آن ۷-۱۲ اینچ است. آب و هوای تابستانی بسیار گرم و زمستان های برفی و سرد دارد.

قطب جنوب
قطب جنوب ۵.۵ میلیون کیلومتر مربع از یخ پوشیده شده است. سردترین، خشک ترین و منزوی ترین قاره جهان است، اما چرا آن را بیابان می نامند؟ بیابان مکانی است که بارش بسیار کمی (کمتر از ۱۰ اینچ در هر سال) دارد و با این تعریف بیش از یک سوم کره ی زمین پوشیده از بیابان است و بیشتر این بیابان ها در مناطق قطبی مثل قطب جنوب واقع شده اند و مناظر بسیار متنوع و جالبی دارند.
گیاهان و حیواناتی که در بیابان زندگی می کنند باید با محیط سازگار شوند. گیاهان باید به نور آفتاب سوزان و دوره های طولانی بدون بارش، بسیار مقاوم باشند و توانایی جلوگیری از دست دادن رطوبت را با توجه به شرایط دما، باد های خشک و رطوبت کم داشته باشند.

برای مقایسه قیمت بلیط هواپیما به سایت تیک بان مراجعه کنید

کویر Syrian
کویر سوریه ترکیبی منحصر به فرد از یک بیابان و یک استپ (کم آب) است که در شمال شبه جزیره عربستان در سوریه واقع شده است. کویر سوری حدود ۲۰۰۰۰۰ مایل مربع از زمین های کلان را در برگرفته است. این چشم انداز توسط جریان های گدازه ناشی از فعالیت های آتشفشانی در منطقه جبل درواز سوریه تشکیل شده است. کویر سوریه بخش هایی از سوریه، اردن، عراق و عربستان سعودی را پوشش می دهد.

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری تهران

admin

فلسفه خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید چیست؟

admin

لاله های آتشین در دل کوه های یونان

admin

نظر خود را ثبت کنید