6.7 C
تهران
۱۶ بهمن ۱۴۰۱
مجله گردشگری تیک بان
اخبار کرونا

تاج کرونا بر سر گردشگری ایران

تاثیر کرونا بر بازار گردشگری ایران

تاج کرونا بر سر گردشگری ایران

ایرانیان هر ساله با فرا رسیدن ایام نوروز علاوه بر مراسم باشکوه خانه تکانی و آماده کردن سفره هفت سین برای سفر های نوروزی و دید و بازدید نیز برنامه ریزی می کنند. آنها  برای این که بتوانند با خیالی آسوده به سفر بروند از مدتها قبل برای رزرو بلیط هواپیما و یا قطار اقدام می کنند. همچنین برای نو شدن و تازه شدن وسایل مورد نیاز خود را خریداری می کنند. امسال با شیوع ویروس کرونا در ایران بازار شب عید و سفر های نوروزی از رونق افتاده است.

ورود کرونا به ایران خبر ناخوشایندی است که چند روزی است مردم ایران را در بهت فرو برده و مراسم سال نو را تحت تاثیر خود قرار داده است. با انتشار این خبر،  شرکت های هواپیمایی برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس در بین مسافران، بسیاری از پروازهای خود را کنسل کردند و مرزهای زمینی و هوایی ایران با دیگر کشور های همسایه بسته شد. در چنین شرایطی صنایع زیادی از جمله صنعت گردشگری، حمل و نقل، پوشاک و اصناف و بازار با رکود اقتصادی روبرو شده اند.

کرونا بازار شب عید را گرفت

کرونا، شور و هیجان عید را از مردم گرفته و همه را خانه نشین کرده است. بسیاری از مسافران بلیط های خود را لغو کردند و از خیر سفر کردن گذشتند. در همین راستا شرکت های هواپیمایی  نیز تمامی پروازها را تا تاریخ معینی بدون کسر جریمه استرداد کرده و مبلغ بلیط ها را به خریداران باز گرداندند. این روزها فقط بازار داروخانه ها رونق دارد. هتل داران، رستورانها، شرکت های هواپیمایی، اتوبوسرانی و حمل و نقل ریلی همانند سابق نیستند و تقریبا بیشتر فعالیت های آنان مسکوت مانده است.

کرونا و صنعت گردشگری 

در چنین شرابطی یکی از اقدامات پیشگیرانه برای ممانعت از اپیدمی این ویروس، کنسل کردن سفرهای غیر ضروری بود. صنعت گردشگری یکی از صنایع مهمی است که در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است. تشویق مردم به ماندن در خانه موجب رکود گردشگری شده است. در ایران شهرهای توریستی زیادی هستند که هر ساله میزبان هزاران گردشگر در ایام نوروز هستند. اما آیا می توان با این تدابیر مردم را از رفتن به سفر های نوروزی منع کرد و آیا شرایط فعلی در ایام نوروز هم تداوم خواهد داشت؟!

در این شرایط لازم است وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تدابیر لازم برای جلوگیری از ورشکستگی صنایع گردشگری را اتخاذ کند.  از همین رو برای پیشگیری بیشتر از شیوع بیماری دستورالعمل های لازم به هتل هل و مراکز گردشگری دیگر ابلاغ شده است که همگی براساس تجربیات بین المللی می باشند.  آنچه مسلم است این است که شیوع ویروس در آینده نزدیک پایان نمی گیرد و بسیاری از مسافران و گردشگران از رفتن به سفر پرهیز می کنند.

آینده صنعت گردشگری در ایران 

با اتخاذ تدابیر مثبت و ایجاد وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، سال جاری روند رو به رشدی را در صنعت گردشگری شاهد بودیم که مناسفانه در نیمه دوم سال با بروز حوادث و اتفاقات این صنعت دچار چالش های جدی شد. شیوع بیماری کرونا و لغو بسیاری از پروازهای خارجی ضربه سنگینی بر پیکره گردشگری ایران زد. هرچند این موضوع فقط مختص به کشور ما نیست و سایه شوم خود را بر بسیاری از کشورها انداخته است .

در چنین شرایطی سفرهای نوروزی نیز از رونق افتاده و ایران هزاران گردشگر را در آغاز بهار و سال نو از دست داده است. بهتر است مسولان و دست اندر کاران با اندیشیدن تمهیدات لازم و برنامه ریزی های درست هم از شیوع ویروس جلوگیری کنند و هم از ورشکستگی صنعت گردشگری جلوگیری کنند.  به طور مثال می توان از این تهدید به عنوان فرصت استفاده کرد. می توان گردشگری سلامت و پزشکی را جایگزین گردشگری تفریحی و توریستی نمود و بدین ترتیب کمک کرد تا نفس های آخر گردشگری از شماره نیفتد.

مطالب مرتبط

نتایج پژوهش‌های بین‌المللی درباره ماندگاری کرونا ویروس در هوا

Master

نقش ویتامین دی در مقابله با کرونا

Master

بسیج سازمان های مردم نهاد علیه کرونا

Master

نظر خود را ثبت کنید