31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

از کندوان، تنها روستای صخره ای زنده جهان دیدن کنید

روستای کندوان

امروزه در میان وجوه مختلف گردشگری، روستا گردی از رونق خوبی برخوردار است. برای گشت و گذار در روستاهای تاریخی و شگفت انگیز نیازی به صرف هزینه های سنگین نیست. همچنین در روستاها امکان آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم منطقه بیشتر وجود دارد. در کشور ما روستاهای جالب توجهی وجود دارند که می توانند به عنوان قطب گردشگری معرفی شوند. یکی از روستاهای عجیب، زیبا و جذاب روستای کندوان است. تیک بان در ادامه این روستای زیبا را بیشتر معرفی خواهد کرد.

تاریخچه روستای کندوان

شش هزار سال است که در میان صخره‌های سنگی کندوان مردمی سختکوش و آشنا با طبیعت زندگی می کنند. در زمان حمله مغول ها مردم روستا تصمیم گرفتند برای در امان ماندن به دل کوها و صخره ها پناه ببرند و یکی از زیباترین روستاهای صخره ای جهان را پدید آورند.

کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان می باشد. دو روستای کاپادوکیه در ترکیه و روستای داکوتا در آمریکا ساختاری شبیه به کندوان دارند. امروزه هنوز مردم در روستای کندوان زندگی می کنند اما دو روستای صخره ای دیگر خالی از سکنه می باشند.

از قرن هفتم هجری مردم در این روستا سکونت می کنند. در زمان حمله مغول مردم روستای حیله ور با فاصله دو کیلومتری از کندوان تصمیم می گیرند تا به دل کوه پناه ببرند. در ابتدا سنگ های نرم تر را برای ساخت خانه انتخاب می کنند اما بعد سعی می کنند تا صخره های سخت را با دست بکنند و از آن خانه ای امن بسازند! بدین ترتیب روستای صخره های شکل می گیرد.

در حال حاضر ۱۱۷ خانواده در این روستا زندگی می کنند و معتقدند باید خانه های خود را به همان شکل نگهداری و حفظ کنند.

تاریخچه روستای کندوان
ساختار روستای کندوان

همانطور که بیان شد روستا در دل صخره هایی دستکند ساخته شده است. خانه هایی که به کل کله قند و مخروطی شکل هستند و از جنس صخره های آتشفشانی محکم و استوار. حتی خانه ها چند طبقه هستند که در طبقات پایین تر انباری و آغول تعبیه شده و در طبقات بالا محل زندگی مردم می باشد.

جنس خانه های مناسب تغییرات آب و هوایی می باشد به طوری که در تابستان خنک و در زمستان ها گرم می باشند. معماری منحصر به فرد روستا آن را به یکی از زیباترین روستاهای جهان تبدیل کرده است و هرساله گردشگران زیادی را به منطقه می کشاند.

روستای کندوان در کجا قرار دارد؟

روستای کندوان از معدود روستاهای صخره ای جهان، در استان آذربایجان شرقی و در شهر اسکو واقع شده است. این روستا در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و دارای شهرت جهانی می باشد. روستا دارای مسجد، مدرسه، حمام و فضای سبز بی نظیری است که می تواند سفری به یاد ماندنی را برایتان رقم بزند. دره کندوان با مناظر بکر و طبیعی خیره کننده، چشمه های آب زلال، درختان سر سبز، وجود آب معدنی و ییلاقات دیدنی و زیبا از جاذبه های این منطقه است. به طور متوسط سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر از روستا دیدن می کنند و یکی از شگفت انگیزترین تمدن های بشری را در این روستای صخره ای از نزدیک مشاهده می کنند.

آب و هوای منطقه بسیار دلپذیر است. مراتع سرسبز، رودخانه های پر آب و فضای سبز اطراف، مناظر دل انگیزی را به وجود آورده است که محل اسکان عشایر می باشد.

مردم این روستا با کشاورزی و دامداری روزگار می گذرانند. امروزه با معرفی روستا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری، توریست و گردشگران داخلی از آن بازدید می کنند و موجب درآمد زایی روستاییان شده اند.

ساختار روستای کندوان
اقامت در روستای کندوان

سالانه حدود ۳۰۰ هزار گردشگر به روستای کندوان می آیند که همین استقبال موجب فراهم شدن امکانات اقفامتی و گردشگری در روستا شده است. هتل ها و اقامتگاه های زیادی در این روستا و اطراف آن ساخته شده است. به عنوان مثال هتل لاله، یکی از بهترین هتل های کندوان است. سوغاتی روستا عسل و خشکبار است. در سفر به کندوان دوربین عکاسی را فراموش نکنید و لحظات به یادماندنی را ثبت کنید.

مطالب مرتبط

جاذبه های گردشگری قطر

Master

بدون ترک خانه از جنگل های حرا دیدن کنید

Master

ماچوپیچو، اسرارآمیزترین عجایب هفتگانه جدید!

Master

نظر خود را ثبت کنید