31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

پل معلق پیر تقی از دیدنی های شگفت اردبیل!

پل معلق پیر تقی اردبیل

در سفر به شهر زیبای اردبیل امکان بازدید از جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که ارزش بلیط ارزان اردبیل را دارد. پل معلق پیر‌تقی تنها یکی از جاذبه های تفریحی و توریستی استان اردبیل است که در منطقه کوهستانی شهر هشتجین از توابع شهرستان خلخال واقع شده است. این پل زیبا بر روی دو رودخانه گیوی چای و قزل اوزن، معلق بین آسمان و زمین است.

پل معلق پیر‌تقی معروفترین جاذبه گردشگری اردبیل!

عبور از روی پل پیر تقی برای مسافرانی که به دنبال هیجان و بالا رفتن آدرنالین خونشان هستند، مکانی فوق العاده است. این پل بر روی دره‌های عمیق ساخته شده که با تکان‌ هایش شدید می تواند لحظات هیجان انگیزی را برای شما به وجود ‌آورد. در نزدیکی پل روستای پیر تقی قرار دارد که فقط یک خانواده در آن ساکن هستند! احداث کنندگان پل شیشه ای خلخال در طی دوران ساخت پل، در این روستا ساکن بودند.

مسیر دسترسی به پل معلق پیرتقی

راحت‌ترین مسیر رفتن به پل پیر تقی این است که از خلخال به سمت سه راه سرچم حرکت کنید. در طول مسیر از شهر کیوی و سه راه فیروز آباد عبور می کنید؛ سپس ۱۲ تونل پیش روی شما مشاهده خواهد شد که بین تونل ۹ و ۱۰ سمت راست یک قهوه‌خانه در کنار جاده خاکی موجود است. مسیر جاده خاکی را ادامه بدهید تا کنار چشمه رانندگی کنید؛ سپس بقیه راه را پیاده طی نمایید.

حتماً از چشمه‌ آب معدنی پیرتقی، توقف کرده و از آب چشمه بنوشید! در مسیر خاکی یک پل سیمانی قرار دارد و بعد از آن، دو درخت بزرگ در کنار هم وجود دارند. در کنار درختان دو چشمه آب معدنی در حال تراوش از دل زمین هستند که آبی خنک را به مسافران هدیه می کنند. این چشمه‌ها محل استراحتگاه طبیعی هستند تا کمی از خستگی راه را از تن به در کنید. هنگام عبور از پل باید بین افراد ۱۰ متر فاصله باشد.

برای دیدن مکان های عجیب و هیجان انگیز نیازی به سفرهای خارجی نیست. پل معلق اردبیل با ارتفاع ۶۰ متر از رودخانه دیرش و طول ۱۶۵ متر و عرض یک متر یکی از جاذبه های گردشگری هیجان انگیز است که با کمترین هزینه می توانید از آن بازدید کنید.

قله آق داغ

ساختار پل پیر تقی

این پل، با ساختاری زیبا شباهت زیادی به پل های طنابی معروف دنیا دارد. پل به طول ۱۶۵ متر با طناب‌هایی ضخیم و محکم چوب‌های کف پل را به یکدیگر متصل کرده است.

برای گذر از این پل باید ترس را کنار گذاشت و با جرات از پل عبور کرد. افراد زیادی هر ساله برای تماشای پل و ثبت عکس های یادگاری به شهر هشتجین سفر می کنند.

جاذبه های گردشگری هشتجین

 • قله آق داغ
 • آبشارهای نوده
 • ییلاق‌های کلکی، سویودلی، پنبه لکه و قنشرسوکن برندق
 • جنگل‌های روستاهای نوده، آق سو، چنارلیق، کیوی زاویه، قره تکان
 • زیارتگاه و آرامگاه شیخ محمد قریشی
 • مقبره سید احمد معراجی در اسبو
 • آرامگاه شیخ کشف‌الدین در روستای دایوکندی
 • حاشیه رود قزل اوزن
 • باغات روستای نمهیل، برندق، گهراز
 • روستای (ماسوله‌ای شکل) کزج
 • چشمه‌های آب گرم ایستی سو
 • قله آق‌داغ و آبشار‌های هشتجین
 • آرامگاه آقا میر جعفر در روستای سادات گهراز
آبشار نوده

قله آق داغ و طبیعت اطرافش

علاوه بر پل های معلق شیشه ای، اردبیل مناطق زیبای دیگری نیز دارد که تماشایی هستند. قله‌ آق‌داغ به ارتفاع ۳۳۰۳ متر دومین کوه بلند استان اردبیل است که دارای طبیعتی زیبا با دامنه‌های پرگل و پوشش گیاهی از آویشن‌کوهی می باشد. از فراز این کوه جنگل‌های نوده، آق سو، چنارلیق، کیوی زاویه و قره تکان دیده می‌شوند. به دلیل وجود سنگ آهک رنگ سفید این کوه به نام آق داغ نامیده می شود. درآمده است.

همچنین مقبره‌ای به نام امام زاده سلطان سید محمود، دراین کوه قرار دارد. در ارتفاع ۲۱۰۰ متری این کوه چشمه‌ای جاری است که مردم محلی معتقدند آب آن باعث هضم سریع غذا می شود و سلامت دستگاه گوارش را تضمین می کند.

آبشار نوده

معروف‌ترین آبشار هشتجین، آبشار نوده است که در ۴ کیلومتری شرق روستای نوده قرار دارد. روستای نوده ۱۵ کیلومتر فاصله با هشتجین دارد. ارتفاع آبشار ۳۰ متر است که از میان صخره‌ای سنگی به پایین سرازیر می شود. تفریحاتی مانند قایق سواری و ماهیگیری در حاشیه رود قزل اوزن فراهم شده است که لحظات خوشی را برای مسافران به ارمغان می آورد.

مطالب مرتبط

زیباترین جاذبه های گردشگری اروپا

Master

ایفل هم سقوط کرد!!

Master

۵ راه آهن عجیب و غریب دنیا

Master

نظر خود را ثبت کنید