31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

روستای ابیانه، سفر به تاریخ ایران زمین!

روستای ابیانه

شاید بسیاری از افراد سفر به مناطق شهری را دوست داشته باشند اما برخی از گردشگران ترجیح می دهند کوله بار سفر ببندند و به یک روستای زیبا سفر کنند. تا جایی که امروزه در صنعت گردشگری پدیده ای به نام روستا گردی بسیار مورد توجه می باشد و گردشگران ترجیح می دهند با طبیعت، فرهنگ و تاریخ روستاهای مختلف آشنا شوند. یکی از روستاهای معروف ایران که در فهرست جاذبه های گردشگری ایران قرار دارد، روستای تاریخی ابیانه است.

ابیانه در نزدیکی شهرستان نطنز استان اصفهان، قرار دارد که بر روی دیواره‌ کوهی به نام کرکس بنا شده است. این روستا از قدمتی ۱۵۰۰ ساله برخوردار است و آثار بارزشی از فرهنگ و تاریخ را در خود جای داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره ابیانه در ادامه با تیک بان همراهی کنید.

تاریخ و فرهنگ ابیانه

ابیانه در گویش محلی روستاییان به ویونا (Viuona) معروف است. وی (vi) به معنای بید و ویانه  (viyane) یعنی بیدستان که نشان می دهد در گذشته روستا درختان بید زیادی داشته است که امروزه خبری از آنها نیست. محققان قدمت روستا را ۱۵۰۰ سال پیش بینی می کنند اما سندی دال بر اثبات تاریخ دقیق پیدایش روستا وجود ندارد. ابیانه روستایی توریستی است که شهرت جهانی دارد.ساختمن هایی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوران حکومت‌های ساسانیان، سلجوقیان، و صفویان و قاجاریان می باشد.

سه محله “پل” (به معنای بالا)، “یسمون” و“هرده” (پایین ده) ازمحله های ابیانه هستند. از خصوصیات اصلی روستا این است که ساختمان های کهن با پوششی از “خاک سرخ رنگ” در زمینه خاکستری رنگ کوه منظره چشم نوازی را پدید آورده است.

خاک سرخ ویژگی جالبی دارد، هرچه بیشتر در مقابل باران قرار بگیرد محکم تر می شود! از خانه های روستا که بگذریم، آداب و رسوم مردم، نوع پوششو غذاها و سنت های روستا نیز جالب توجه است. در اینجا مردانی با شلوار های گشاد به رنگ سیاه (دوید) و زنانی پوشیده با پیراهن های بلند گلدار و رنگارنگ می بینید. پوشش سر زنان روستا از پارچه های سفید گلدار می باشد که جلوه ای از گلهای زیبای طبیعت را تداعی می کند.

تاریخ و فرهنگ ابیانه
آثار باستانی ابیانه

مهم ترین بنای تاریخی روستا، مسجد جامع می باشد. درون مسجد یک منبر چوبی منبت‏کاری متعلق به سال ۴۶۶ هجری قمری بینندگان را به تاریخ پیوند می دهد. مسجد برزله، مسجد قدیمی دیگری در روستا می باشد که از دوران ایلخانی به جا مانده است و ساخت آن برمی گردد به سال ۷۰۱ هجری قمری.

قدیمی‌ترین آثار ابیانه آتشکده‌ای از معابد زرتشتی متعلق به دوران ساسانی می باشد که در سراشیبی کوهپایه قرار دارد. همچنین دو زیارتگاه که یکی از آنها زیارتگاه هینزا در دره باریکی واقع شده و دیگری شاهزاده یحیی و عیسی که در محله هرده قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به ابیانه

اگر می خواهید بهترین زمان سفر به ابیانه را بدانید باید بگوییم که بهار و تابستان می تواند سفر شمارا دلپذیرتر کند اما برای طبیعت دوستان پاییز و زمستان هم زیبایی های خاص خود را دارد. ایام نوروز و محرم نیز بازدیدکنندگان زیادی به ابیانه می روند. تابستان ها محصولات باغداری ابیانه می تواند گردشگران را به این روستای زیبا جلب کند.

سوغاتی ابیانه

شغل اصلی مردم ابیانه، باغداری و دامداری است و زنان به بافتن گیوه های سنتی و قالیبافی مشغول هستند. مهمترین سوغات ابیانه انواع زیورآلات دست ساز می باشد که توسط زنان و دختران روستا ساخته می شود. همچنین آویزهای تزیینی دیواری می تواند هدیه جالب توجهی برای دوستان باشد.

علاوه بر صنایع دستی، انواع محصولات کشاورزی همچون سیب، آلو، بادام و گردو و لبنیات تازه و انواع پنیر محلی می تواند به عنوان سوغات از روستاییان خریداری شود.

آثار باستانی ابیانه
مسیر دسترسی به ابیانه

برای رسیدن به ابیانه می توانید به اصفهان رفته سپس به سمت شهر نطنز بروید. جاده اصفهان – نطنز ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، دامنه کوه کرکس و روستای زیبا و دلنواز ابیانه. این روستا در ۳۰ بهمن ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اقامت در ابیانه

برای اقامت در ابیانه لازم نیست نگران باشید چرا که در این روستا هتلی به نام هتل ابیانه وجود دارد که پذیرای مسافران می باشد. علاوه بر آن اقامتگاه دیگری نیز در قسمت پایین ده به نام ویونا وجود دارد. همچنین در داخل روستا نزدیک آتشکده اقامتگاه سنتی هارپاک می تواند یک شب رویایی و به یاد ماندنی را برای مسافران رقم بزند.

مطالب مرتبط

مناطق حیرت انگیزی که روح را نوازش می کند

Master

هتل مجلل گربه ها در انگلیس

Master

۵ راه آهن عجیب و غریب دنیا

Master

نظر خود را ثبت کنید