31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

چیچن ایتزا، راز تمدن مایا

Chichen Itza

در سفر به نقاط مختلف جهان با فرهنگ هایی آشنا می شوید که با مشاهده آنها حیرت زده می شوید و یا مکان هایی را می بینید که سرشار از هزاران راز مگو هستند. در کشور مکزیک سرزمینی به نام چیچن ایتزا (chichen etza) یکی از مکان هایی است که رازی هزار ساله در دل خود دارد! راز تمدن مایا!

هرم های باستانی چیچن ایتزا واقع در کشور مکزیک از تمدن قوم مایا بر جای مانده است و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری می باشد که علاقه مندان به تاریخ و تمدن را به خود فرا می خواند. مجله تیک بان در ادامه شما را با این منطقه شگفت انگیز آشنا می کند.

چیچن ایتزا با دارا بودن ساختار عجیب و حیرت انگیزش در سال ۲۰۰۷، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه مدرن جهان، به ثبت رسید. همچنین در سال ۲۰۱۶ حدود دو میلیون گردشگر برای بازدید به این منطقه آمدند و به همین دلیل از پربازدیدترین مکان های باستانی کشور مکزیک به شمار می رود. بر اساس شواهد تاریخی این هرم عظیم توسط قوم مایا ساخته شده است اما آیا واقعا حقیقت دارد؟

چیچن ایتزا

تاریخچه چیچن ایتزا

کلمه چیچن ایتزا از دو بخش تشکیل شده و هر بخش معنای خاص خود را دارد. معنای کلمه چیچن “در کنار دهانه چاه” و معنای کلمه ایتزا “جادویی” یا “جادو” می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان و باستان شناسان،‌ قوم مایا قربانی های خود را در هرم های چیچن ایتزا به “چاک” اهدا می کردند. چاک “خدای باران” قوم مایا بوده است. به همین دلیل اجساد قربانی ها در این هرم ها دیده می شود. همچنین در این هرم ها آثاری باستانی مربوط به سال ۱ تا ۲۵۰ میلادی پیدا شده است و احتمال می رود که چیچن ایتزا محل زندگی قوم مایا بوده است.

معابد معروف چیچن ایتزا کدامند؟

از ساختمان های معروف این شهر می توان به معبد جنگجویان، معبد کوکولکان (ال کاستیلو)، زمین بزرگ بازی و رصد خانه ال کاراکول اشاره کرد. قوم مایا امروزه حدود ۶ میلیون نفر جمعیت دارد اما در گذشته تمدن باستانی عظیمی بوده است که در جنوب مکزیک و کشورهای بلیز، گواتمالا، ال سالوادور و هندوراس سکونت داشته اند. اگر چه جمعیت چیچن ایتزا به علت سقوط سیاسی بسیار کاهش یافت اما هیچگاه کاملا متروکه نشد.

چرا در چیچن ایتزا اهرام می ساختند؟

در گذشته از بناهای سنگی مختلفی که در اطراف چیچن ایتزا قرار دارند به عنوان مغازه، حمام یا قلعه استفاده می شد و مردم برای اینکه زیبایی شهر را دو چندان کنند سنگ ها را به رنگ های مختلفی همچون بنفش، آبی، سبز و قرمز در می آوردند. از مطرح ترین ساختمان های سنگی چیچن ایتزا، قلعه “ال کاستیلو” یا معبد “کوکولکان“می باشد.

چیچن ایتزا

معبد کوکواکان چند پله دارد؟

قلعه ای که از چهار طرف پلکان دارد و این پله ها به بالاترین قسمت قلعه منتهی می شود. تعداد پله های این معبد ۳۶۵ عدد و برابر با تعداد روزهای سال می باشد. در پیرامون قلعه، دو چاله آبی بزرگ مشاهده می شود که احتمالا در زمان قدیم آب مورد استفاده مردم را تامین می کرده است.

از عجایب چیچن ایتزا که بسیار مورد توجه باستان شناسان و گردشگران قرار گرفته، نقش های برجسته بر روی سنگ های محوطه است چرا که مردم در آن موقع ابزاری فلزی برای خراش دادن سنگ و حکاکی نداشته اند. از نظر مهندسان و معماران حتی امروزه با وجود پیشرفت در زمینه ساختمان سازی، ساختن چنین هرمی بسیار دشوار و طاقت فرسا می باشد. این موضوع نشان می دهد که قوم مایا از علومی آگاهی داشته اند که بعدها به فراموشی سپرده شده است.

دسترسی به چیچن ایتزا

شهر مریدا در مکزیک از شهرهای مقدس دوران باستان مایاها بوده است و چیچن ایتزا نیز در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهر و در ایالت یوکوتان قرار دارد. برای سفر به هر نقطه از جهان، سایت گردشگری تیک بان انواع بلیط هواپیما را ارائه می دهد. قیمت بلیط هواپیما در این سایت بسیار اقتصادی و به صرفه است. بنابراین برای سفر به مکزیک می توانید به تیک بان مراجعه کنید و بلیط خود را با نازلترین قیمت در اسرع وقت خریداری نمایید.

با توجه به وضعیت آب و هوایی کشور مکزیک بهترین زمان برای سفر به این منطقه شگفت انگیز اوایل فصل بهار و اوایل فصل پاییز می باشد. با تیک بان سفر به تمام نقاط جهان به راحتی امکانپذیر است.

مطالب مرتبط

سفر به اعماق زمین با معروف ترین غارهای ایران

Master

انگکور وات یکی از شگفتی های جهان

Master

آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار خاورمیانه

Master

نظر خود را ثبت کنید