35.4 C
تهران
۲۱ مرداد ۱۳۹۹
جاذبه های گردشگری

۵ راه آهن عجیب و غریب

راه آهن ها بسیار تاریخی تر و قدیمی تر از آن هستند که مردم فکر می کنند. اولین خط ریلی مشهور جهان، راه آهن ۶ کیلومتری Diolkos Wagonway است که برای حمل قایق در طول تنگه Corinth در کشور یونان در قرن ششم قبل از میلاد طراحی شده بود. پس از آن، راه آهن های مدرن تر از ابتدای قرن نوزدهم ساخته شدند. از همان ابتدا، سیستم راه آهن در سراسر جهان به یک زیرساخت ضروری حمل و نقل تبدیل شد. در این مقاله به شناخت ۵ قطار عجیب و غریب می پردازیم.

مونوریل چانگ کینگ
یکی از شهرهای پرجمعیت در چین، چانگ کینگ است. معماران و برنامه ریزان شهر در طول ساخت و ساز، یک مشکل منحصر به فرد داشتند: سر راهشان یک بلوک آپارتمانی ۱۹ طبقه بود. فقط دو گزینه برای حمل و نقل ریلی وجود داشت: تمام بلوک را تخریب کرده یا دو طبقه را از بین ببرند و از فضای یک تونل اختصاصی استفاده کنند. ۱۳ سال است که از زمان ایجاد این تونل می گذرد ولی همچنان مقامات شهر بر این باورند که انتخاب درست را انجام داده اند. این قطار به معنای واقعی از طریق یک تونل از بلوک ساختمان مستقیما عبور می کند.
ساخت مونوریل بخاطر جمعیت بسیار زیادی که این شهر دارا بود (۴۹ میلیون شهروند) داخل محدوده شهر برای ساخت و ساز های جدید و توسعه بسیار سودمند بود. سیستم های راه آهن موجود در شهر چانگ کینگ از بیشتر سیستم های راه آهن دیگر در جهان مجزا و متفاوت است.

با تیک بان بلیط ارزان قطار را به راحتی تهیه نمایید.

راه آهن هانوی
زمانی که اسم این قطار می آید فقط یک کلمه به ذهن خطور می کند، تنگ. یکی از دلایل اصلی توسعه و برنامه ریزی هر سیستم راه آهن در جهان، ایمنی است. نه فقط برای واگن ها، یا مسافران، حتی برای کسانی که سوار قطار نیستند. یک مثال برای اقدامات ایمنی استفاده از حصار کشی روی پل هاست. در مورد این قطار عجیب و غریب در هانوی، اقدامات ایمنی رها شده یا به طور کامل نادیده گرفته شده است. ریل این قطار به طور مستقیم از وسط یک خیابان عبور می کند. هر بار که یک قطار از راه می رسد، خیابان بسته می شوند تا اینکه قطار عبور کند. همچنین فروشگاه های نزدیک و مردم باید از مسیر خود خارج شوند.

قطار فرودگاه گیسبورن
اینکه مسیر یک خط راه آهن از وسط یک خیابان شلوغ عبور کند عجیب است، اما عجیب تر از آن عبور خط راه آهن از یک فرودگاه است! در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزلند، فرودگاه گیسبورن به این نحو ساخته شده است. یک فرودگاه کوچک که ۱۶۰ هکتار مساحت دارد، ولی دلیل شهرت این فرودگاه کوچک؛ اجرای یک خط قطار درست در سراسر باند اصلی آن است. قطارهای زیادی که برای عبور و مرور نیازمند مجوز کنترل ترافیک هوایی باشند، وجود ندارد، اما خط قطار پالرمسونت شمالی – گیسبورن باید این مجوز را داشته باشد تا بتواند به سفر خود ادامه دهند. فرودگاه فقط از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ بعد از ظهر کار می کند و در خارج از این زمان، قطارها می توانند عبور و مرور انجام دهند.

پل دره ای Brusio
یکی از مشهورترین قطارهای کل دنیا باید قطار سریع السیر مشرق باشد. سرزمین اروپا دارای راه آهن های مشهور و عجیب و غریب دیگر هم هست که یکی از آنها پل دره ای Brusio در منطقه کانتون Graubünden در سوئیس است. این یک پل دره ای مارپیچی است که در نوامبر قرن گذشته ساخته شده تا قطارها بتوانند ارتفاع کمتری را در فاصله کوتاهی طی کنند. ساختار آن دارای ارتفاع ۱۱۰ متری و شعاع افقی انحنای ۷۰ متر است. ارتفاع خروج قطار از پل دره ای ۲۰ متر بالاتر از ارتفاعی است که وارد پل شده بود.

با تیک بان از آخرین قیمت های بلیط قطار با خبر شوید.

دنتون، منچستر
ایستگاه Denton Flyer، بخاطر خدمات منحصر به فردی که به مسافرانش ارائه می دهد، شناخته شده است. این قطار هر زمانی که تنها یک نفر آن را درخواست کند، متوقف می شود. شروع خدمت رسانی به مسافران در صبح روز جمعه در ساعت ۱۰:۱۵ به وقت محلی است. زمان مسافرت در کل خط تقریبا ۱۷۰ ساعت است.

این راه آهن ها و قطار ها تنها قطار های عجیب و غریب برای مسافرت نیستند. در سال ۲۰۱۵، چین طرح هایی را برای ساخت یک تونل ۲۰۱ کیلومتری که ایالات متحده را به سمت سرزمین های چین از طریق سیبری و از طریق تنگه برینگ پیوند می دهد، ارائه کرد. با این فرض که چین این تونل را بسازد، این سفر دارای مسافت ۱۲,۸۷۵ کیلومتری اندازه گیری شده است. سفری که با عبور بیش از چندین منطقه بین المللی انجام می شود و قطعا سفری بسیار هیجان انگیز برای هر کسی خواهد بود.

مطالب مرتبط

سفر به معروف ترین شهرهای زیرزمینی جهان!

admin

چرا این کوه ها رنگین کمان شده اند؟!

admin

فرهنگ وین شما را به دیدن این مکان ها دعوت می کند

admin

نظر خود را ثبت کنید