31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
کرونا نکات سفر

چگونه در دوران کرونا سفری ایمن با قطار داشته باشیم؟

سفری ایمن با قطار

یکی از چالش های پیش رو در دوران کرونا سفر کردن با وسایل حمل و نقل عمومی است. با این که مسوولان تمام تلاش خود را در ایمن کردن وسایل نقلیه عمومی و انجام پروتکل های بهداشتی انجام می دهند، با این حال هنوز اعتماد عمومی در استفاده از این وسایل جلب نشده است. اما در بین تمامی راه های حمل و نقل، استفاده از حمل و نقل ریلی ایمن تر به نظر می رسد. سرعت بالا، فضای اختصاصی با رزرو کوپه دربست و تماس کمتر با دیگران، موجب می شود تا مسافران کمتر در معرض آلودگی با ویروس کرونا قرار گرفته و سفر ایمن تری با قطار داشته باشند.

مواردی که باعث می شود تا خرید بلیط قطار و سفر با این وسیله از امنیت بیشتری برخوردار باشد عبارتند از:

استفاده از فضای اختصاصی کوپه

یکی از مواردی که در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بسیار حائز اهمیت است، رعایت فاصله اجتماعی است. در حال حاضر قطارهای رجا این امکان را فراهم کرده اند تا با خرید بلیط قطار رجا برای دو نفر یک کوپه دربست چهار نفره را به شما اختصاص بدهند. به این ترتیب می توانید با اطمینان خاطر به صورت خانوادگی سفر کرده و کوپه مخصوص به خود را داشته باشید.

نظافت بعد از هر سفر

یکی دیگر از دلایلی که قطار را ایمن می کند، نظافت قطار بعد از هر با بارگیری است. از همه مسافران درخواست می شود تا با رعایت نظافت در حفظ پاکیزگی کوپه خود کوشا باشند. از ریختن زباله خود داری و موارد بهداشتی را رعایت کنند. تیم نظافت قطار نیز با مواد ضد عفونی کننده تمامی وسایل، راهروها و صندلی های قطار را ضدعفونی و تمیز می کنند.

نظافت بعد از هر سفر
اگر بیمار کرونایی در قطار باشد؟

ممکن است بسیاری از مسافرانی که اقدام به خرید بلیط قطار کرده اند، نگران حضور بیمار کرونایی در قطار و امکان سرایت ویروس باشند یا حتی فکر کنند که نفرات قبلی که از کوپه استفاده کرده اند ممکن است به ویروس کرونا مبتلا باشند! البته مسافران حق دارند نگران باشند اما باید در جواب آنها بگویم که اولا: تمامی کوپه ها و وسایل قطار بعد از هر بار استفاده، ضدعفونی می شوند. ثانیا: هیچ منبع علمی سرایت بیماری را از طریق هوا ثابت نکرده است. بنابراین با استفاده درست از ماسک و شستشوی دستها با آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده می توان به مقدار زیادی از سرایت بیماری جلوگیری کرد. ثالثا: استفاده از کوپه اختصاصی و حفظ فاصله اجتماعی و باز کردن پنجره ها برای جریان داشتن هوا می تواند بسیار کمک کننده باشد. در صورت مشاهده هر مسافری که به بیماری کوید ۱۹ مبتلاست، بهتر است ضمن حفظ خونسردی و رعایت فاصله اجتماعی، مسوولان قطار را در جریان بگذارید تا اقدامات لازم انجام شود.

رعایت بهداشت
نکات مهم در هنگام سفر با قطار در دوران کرونا

– برای حفظ سلامتی خود و دیگران بهتر است تمامی موارد بهداشتی اعلام شده از سوی مسولان قطار را رعایت کنید. قطاری که مسوولانش با دقت بیشتری موازین بهداشتی را رعایت می کنند و مسافران را به رعایت آنها ترغیب می کنند، ایمن تر است.

– حتما قبل از سوار شدن به قطار از ماسک بهداشتی و سالم استفاده کنید. استفاده درست از ماسک را فراموش نکنید و ماسک های استفاده شده را درون پلاستیک انداخته و در آن را ببندید.

– حتما ژل و مواد ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید و در صورت لزوم دستها را با آب و صابون بشویید.

– در راهروی قطار تجمع نکنید و سریعا به کوپه خود بروید.

– پنجره های کوپه را باز بگذارید تا هوای تازه در جریان باشد.

– در استفاده از رستوران قطار فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

با رعایت همین چند نکته ساده اما مهم حتما از سفری ایمن با قطار برخوردار می شوید و می توانید با خیالی آسوده به رزرو بلیط قطار بپردازید. برای سفر با قطار می توانید به تیک بان مراجعه کنید و با بررسی قیمت بلیط قطار، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار را برای سفر خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

چرا ویروس کرونا به دستگاه تنفسی حمله می کند؟

Master

برخورد شدید با برهم زنندگان سلامت جامعه

Master

تاریخ جدید المپیک توکیو مشخص شد!

Master

نظر خود را ثبت کنید