4.9 C
تهران
۱۶ بهمن ۱۴۰۱
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

با کلیساهای ایران بیشتر آشنا شوید

کلیسای ننه مریم

کلیساها از مکان های قابل توجه در دنیا می باشند که علاوه بر جنبه مذهبی و عبادی برای مسیحیان، جنبه بازدید از بناهای تاریخی را نیز دارد. در همه کشورهای دنیا تعدادی از کلیساها چه از منظر معماری و چه از منظر تاریخی برای گردشگران قابل توجه هستند. در کشور ما نیز کلیساهای زیبایی وجود دارند که بسیار دیدنی هستند. تیک بان در این مطلب تعدادی از زیباترین و مهمترین کلیساهای ایران را معرفی می کند. اگر علاقه مندید در ادامه با ما همراه شوید.

کلیسای وانک اصفهان

با خرید بلیط هواپیما اصفهان می توانید به شهری سفر کنید که سرشار از بناهای تاریخی و مکان های دیدنی است. اصفهان علاوه بر هنرو صنایع دستی به داشتن بناهای تاریخی با معماری تحسین برانگیز مشهور است. یکی از کلیساهای مشهور ایران در اصفهان قرار دارد که بهتر است حتما از آن بازدید کنید. کلیسای وانک بنای خشتی استواری است که نقاشی های زیبایی سقف و دیوار هایش را مزین کرده است. این کلیسا توسط ارامنه جلفا ساخته شد و امروزه به یکی از جاذبه های مشهور اصفهان تبدیل شده است.

معماری کلیسای وانک تحت تاثیر معماری دوران صفویه است. گنبد کلیسای وانک مخروطی شکل و شبیه به گنبد مساجد است. وانک علاوه بر مکان مذهبی شبیه موزه است که برای گردشگران بسیار دیدنی و جذاب است. با رفتن به اصفهان، چهارراه توحید، محله جلفا می توانید از این کلیسای با صفا دیدن کنید.

کلیسای وانک اصفهان
کلیسای سیرکیس مقدس

اگر با خرید بلیط هواپیما تهران به پایتخت سفر کنید می توانید از کلیساهای زیادی دیدن کنید . اما یکی از زیباترین و بزرگترین کلیساهای تهران، کلیسای سیرکیس مقدس است که در خیابان کریم خان زند خودنمایی می کند. بی شک این کلیسا با معماری قرون وسطایی بسیار دیدنی و زیباست. امروزه این کلیسا محل خلافت ارامنه تهران است و مراسم مذهبی در آن برگزار می شود. بنابراین دیگران اجازه ورود به آن را ندارند.

قره کلیسا و مدرسه هاگوارتز

با در دست داشتن بلیط هواپیما ارومیه می توانید به آذربایجان غربی سفر کنید و از مدرسه هاگوارتز و قره کلیسا دیدن کنید. کلیسا در تپه های اطراف شهر قرار دارد و هر ساله محل تجمع مسیحیان و برگزاری مراسم خاصی می باشد. اینجا آنها را به یاد پادشاهی ستمگر می اندازد که هزاران مسیحی را به خاطر دین شان به قتل رساند!

قره کلیسا در حمله مغول ها تخریب شد ولی دوباره باز سازی شد. کتیبه ای از شاه عباس اول در حمایت از ارامنه در این کلیسا می باشد که به خط ارمنی است. ساختمان کلیسا با سنگ های سیاه رنگ ساخته شده و احتمالا به همین دلیل به قره کلیسا مشهور است.

این کلیسا در شهرستان چالدران (جنوب ماکو) و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی سیه‌چشمه قرار دارد.

کلیسای سنت استپانوس

در آذربایجان شرقی و نزدیک جلفا کلیسای زیبایی وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. این کلیسا در کوهی با شیب تند قرار دارد که فضای سبز اطرافش زیبایی و صفای آن را دو چندان کرده است. این کلیسا علاوه بر محل عبادت حکم برج نگهبانی را نیز داشته است. نقاشی هابی روی دیوارهای کلیسا بسیار جذاب و تماشایی هستند و شبیه به نقاشی های داخل کلیسای وانک می باشند. برای بازدید از این کلیسا باید به آذربایجان شرقی، ۱۶ کیلومتری غرب جلفا و ۳ کیلومتری کرانه جنوبی ارس و روستای دره شم سفر کنید. با خرید بلیط قطار تیک بان به راحتی می توانید به این منطقه سفر کنید.

کلیسای سنت استپانوس
کلیسای ننه مریم

در خیابان قدس شهر ارومیه کلیسای دیگری به نام ننه مریم نیز دیدنی و مهم است. هر ساله بازدیدکنندگان زیادی از این کلیسا دیدن می کنند. کلیسای ننه مریم دارای قدمت طولانی است و بعد از بیت‌الحم در فلسطین، قدیمی‌ترین کلیسای جهان محسوب می شود. این کلیسا در ابتدا آتشگاه زرتشتیان بوده که بعد از پذیرش دین مسیحیت به کلیسا تبدیل شده است. البته این تغییر کاربری با علاقه و اشتیاق همراه بوده است. ماجرا این است که سه موبد زرتشتی طی سفری به اورشلیم به دین مسیحیت روی می آورند که بازگشت آتشگاه را تبدیل به کلیسا می کنند.

کلیسای ننه مریم دارای معماری قرون وسطایی است و از تونل‌ها و دالان‌های تودرتو تشکیل شده که از مصالحی مانند بسنگ‌های خاکستری و گچ‌ ساخته شده است. با مراجعه به تیک بان و خرید انواع بلیط هواپیما و رزرو هتل می توانید سفری بی دغدغه داشته باشید.

مطالب مرتبط

آب تنی در کنار آبشارهای استرالیا

Master

جاذبه های گردشگری لیسبون

Master

تالاب میانکاله، بهشت پرنده نگری ایران

Master

نظر خود را ثبت کنید