33.9 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

آیا می دانید وسیع ترین بیابان های جهان کدامند؟

کویر به منطقه ای گفته می شود که بارش سالانه ی بسیار کمی (کمتر از ۲۵۰ میلی متر) نسبت به بقیه مناطق دنیا دارد. تقریبا ۱/۳ سطح زمین را کویرها تشکیل داده اند که بر اساس موقعیت جغرافیایی بر ۴ نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

۱) بیابان های قطبی

۲) بیابان های نیمه گرمسیری

۳) بیابان های زمستانی سرد

۴) بیابان ساحلی سرد

جالب است بدانید در تمام قاره های زمین، بیابان وجود دارد!

دو تا از بزرگترین بیابان دنیا در مناطق قطبی قرار دارند. یکی از این بیابان های بزرگ، کویر قطبی است که در حدود ۵/۵ میلیون مایل مربع، قطب جنوب را پوشش می دهد. دومین بیابان بزرگ در قطب شمال و در بخش های آلاسکا، کانادا، گرینلند، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و روسیه گسترش یافته است که مساحتی حدود ۵/۴ میلیون مایل مربع دارد.

صحرای پاتاگونیا، بزرگترین بیابان آمریکای جنوبی

کویر پاتاگونیا یا (Patagonian) بزرگترین بیابان در آمریکای جنوبی و کشور آرژانتین است که در حدود ۲۰۰ هزار مایل مربع مساحت دارد. این بیابان از آرژانتین تا بخش هایی از شیلی را دربرگرفته است.

پاتاگونیا توسط اقیانوس اطلس به شرق و بوسیله کوه های آند به غرب امتداد یافته است. این بیابان در زمستان آب و هوای سردی دارد که درجه حرارت آن به ندرت به بیش از ۱۲ درجه سانتیگراد می رسد. دمای متوسط این منطقه در حدود ۳ درجه سانتیگراد و وزش باد نسبی دارد.

برای خرید بلیط خارجی تیک بان همراه شماست!

وسیع ترین بیابان جهان کجاست؟

شاید برایتان سوال باشد که بزرگترین بیابان جهان چه نام دارد؟ صحرا سومین بیابان بزرگ و بزرگترین بیابان گرم جهان است که حدود ۳/۳ میلیون مایل مربع مساحت دارد! این صحرا بزرگترین کویر جهان در بخش شمال آفریقا را تشکیل می دهد. به غیر از مناطق حاصل خیز مغرب، کوه های اطلس و منطقه ساحلی مجاور دریای مدیترانه، اکثر صحرا از سنگ هامادا تشکیل شده است.

بخش مرکزی این کویر آب و هوای بشدت خشکی دارد، به طوریکه در این منطقه هیچ گیاهی رشد نمی کند! بیشتر رودخانه های این منطقه متناوب و فصلی هستند به استثنای رود نیل که در سراسر کویر جریان دارد!

آیا کالاهاری بزگترین صحرای جهان است؟

صحرای بزرگ کالاهاری (Kalahari) در نیمه خشک سودان و در جنوب آفریقا قرار گرفته است. کالاهاری در واژه تسوانا به معنای محل بدون آب می باشد. این صحرای وسیع مساحتی حدود ۳۶۰ هزار مایل مربع را پوشش می دهد و قسمت هایی از نامیبیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی را دربر می گیرد.

اینجا بزرگترین صحرای جهان است.

در این صحرا می توانید پوشش گیاهی مانند درختچه‌ های اقاقیا، علف‌ های بلند و خار گونه را مشاهده کنید. صحرای کالاهاری از کم‌ جمعیت‌ ترین مناطق زمین می باشد که قوم سان یا بوشمن، از اولین ساکنان این بیابان وسیع هستند.

شاید بتوان قدیمی ترین بخش پوسته زمین را صحرای کالاهاری با عمر سه و نیم میلیارد سال دانست! در این بیابان معادن مختلف زغال‌ سنگ، الماس، مس و نیکل وجود دارد! شنزارهای صحرای کالاهاری قهوه‌ای سرخ رنگ است که هیچ رود یا دریاچه دائمی در آن دیده نمی شود.

اکاوانگو (Okavango) تنها رود دائمی صحرای Kalahari است که در دلتای شمال غربی کویر در حرکت است.

کویر گریت باسین، وسیع ترین کویر آمریکا!

کویر گریت باسین (Great Basin) یکی از وسیع ترین بیابان جهان، در آمریکاست و مساحتی در حدود ۱۹۰ هزار مایل مربع دارد. این کویر بزرگ توسط کوه های راکی تا شرق، سیرا نوادا تا غرب، سونوران و بیابان موجاوا (Deserts Mojave) تا جنوب و  فلات (Plateau) کلمبیا تا شمال امتداد یافته است.

کویر گریت باسین، کویری سرد است که مجموع بارش سالانه ی آن ۷-۱۲ اینچ است. آب و هوای تابستانی بسیار گرم و زمستان های برفی و سرد دارد.

چرا قطب جنوب بیابانی است؟!

قطب جنوب ۵/۵ میلیون کیلومتر مربع مساحت پوشیده از یخ است. سردترین، خشک ترین و منزوی ترین قاره جهان! اما چرا آن را بیابان می نامند؟

طبق تعریف علمی بیابان به مکانی گفته می شود که بارش بسیار کمی (کمتر از ۱۰ اینچ در هر سال) دارد و با این تعریف بیش از یک سوم کره ی زمین پوشیده از بیابان است و بیشتر این بیابان ها در مناطق قطبی مثل قطب جنوب واقع شده اند که مناظر بسیار متنوع و جالبی دارند.

گیاهان و حیواناتی که در بیابان زندگی می کنند باید با محیط سازگار شوند. گیاهان باید به نور آفتاب سوزان و دوره های طولانی بدون بارش، بسیار مقاوم باشند و توانایی جلوگیری از دست دادن رطوبت را با توجه به شرایط دما، باد های خشک و رطوبت کم داشته باشند.

برای مقایسه قیمت بلیط هواپیما به سایت تیک بان مراجعه کنید!

بیابان سوریه یکی از بزرگترین صحرای خاورمیانه!

کویر سوریه (بادیه الشام) ترکیبی منحصر به فرد از یک بیابان و یک استپ (کم آب) است که در شمال شبه جزیره عربستان در کشور سوریه واقع شده است. کویر سوری حدود ۲۰۰ هزار مایل مربع از زمین های کلان را در برگرفته است که یکی از وسیعترین صحرای جهان است. این چشم انداز توسط جریان های گدازه ناشی از فعالیت های آتشفشانی در منطقه جبل درواز سوریه تشکیل شده است که نمای صخره ای دارد.

کویر سوریه بخش هایی از سوریه، اردن، عراق و عربستان سعودی را پوشش می دهد.

مطالب مرتبط

قلعه رودخان، بهشتی در دل جنگل های گیلان

Master

مجسمه های جزیره ایستر، راز سر به مهر طبیعت

Master

فلسفه خوردن سبزی پلو با ماهی شب عید چیست؟

Master

نظر خود را ثبت کنید