31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
نکات سفر

آلوده ترین نقاط هواپیما را بشناسید

آلوده ترین نقاط هواپیما

امروزه سفرهای هوایی بخش اجتناب ناپذیر سفر هستند و افراد زیادی در طول عمر خود بارها با خرید بلیط هواپیما تجربه سفر هوایی را داشته اند. با افزایش شمار مسافران هوایی ممکن است رعایت مسائل بهداشتی در هواپیما به نکته ای حائز اهمیت تبدیل شود به خصوص در زمانی که با همه گیری بیماری ها روبرو می شویم. در پروازهای مختلف مسافران زیادی سوار هواپیما شده و از صندلی ها، میزها و سرویس بهداشتی استفاده می کنند، بنابراین در این مطلب سعی کرده ایم آلوده ترین نقاط هواپیما را معرفی کنیم تا مسافران بتوانند بیشتر از سلامتی خود مراقبت کنند.

کدام قسمت های هواپیما آلوده تر هستند؟

طبعا افراد مختلف دارای سطح دانش متفاوتی هستند و اندیشه ها و عادات مختلفی دارند. برخی از افراد بیشتر از بقیه به رعایت مسائل بهداشتی حساس هستند و برخی دیگر بسیار راحت از کنار مسائل بهداشتی عبور می کنند. با این حال هیچ مسافری نمی خواهد در طول سفر به بیماری مبتلا شود! یکی از مکان هایی که ممکن است افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری باشند، هواپیماها هستند. میزان رطوبت پایین، تعداد زیاد سرنشینان و بسته بودن محیط می تواند به انتشار بیماری کمک کند اما با رعایت مسائل بهداشتی و دانستن آنها جای هیچ نگرانی نیست.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، هوای داخل هواپیما رطوبت کمتری از حد معمول دارد و رطوبت در آن زیر ۲۰% است، در حالیکه میزان رطوبت منازل در حدود ۳۰% است. خشکی هوا باعث آسیب پذیری در برابر بیماری ها می شود و احتمال بیماری را افزایش می دهد. علاوه بر این تعداد زیاد مسافران و استفاده آنها از قسمت های مختلف کابین موجب آلودگی سطوح می شود. تجمع صدها نفر در کابین هواپیما ممکن است موجب انتقال بیماری ها از فرد آلوده به افراد سالم شود.

البته نباید بی مورد دچار نگرانی شوید چرا که همه قسمت های هواپیما به یک میزان آلوده نیستند و تمامی قسمت ها توسط ناوگان هوایی تمیز می شوند. اما اگر بدانیم قسمت های‌ آلوده تر کدام هستند؛ می توانید تا حد امکان کمتر با آنها برخورد داشته و در نتیجه از بیمار شدن در هواپیما پیشگیری کرده و مراقب سلامتی خود باشید. آلوده ترین قسمت های هواپیما عبارتند از:

کمربند های ایمنی و دریچه تهویه هوا

موارد دیگری که در لیست آلوده ترین قسمت های هواپیما قرار دارند، بخش هایی هستند که بیشترین استفاده را از طرف مسافران دارند. دریچه تهویه هوا که در بالای سر مسافران قرار دارد یکی از کثیف ترین نقاط هواپیما می باشد. با این که این دریچه ها وظیفه تهویه هوای داخل کابین را بر عهده دارند، اما طبق تحقیقات بسیار بیشتر از دکمه سیفون توالت باکتری دارند!

کمربندهای ایمنی مورد آلوده ای است که ممکن است باعث بیماری شود. مسافران هنگام پرواز و فرود باید از کمربند ایمنی استفاده کنند. یعنی در طول پرواز هر مسافری حداقل دوبار به این کمربندها دست می زند. کمربندها به ندرت تمیز می شوند و در طول پرواز بارها مورد استفاده قرار می گیرند. این حرف به این معناست که در هر پرواز مسافران حداقل دوبار با کمربند تماس پیدا می کنند. بنابراین بعداز دست زدن به کمربند ایمنی دست هایتان را ضد عفونی کنید.

میز غذاخوری هواپیما

شاید باورش سخت باشد اما یکی از آلوده ترین نقاط هواپیما جایی است که غذای خود را روی آن قرار می دهید! میزهای تاشوی که محل قرار دادن مواد غذایی می باشد، بسیار کثیف تر از نقاط دیگر هواپیما می باشند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نمونه هایی از قسمت های مختلف هواپیما مورد آزمایش قرار گرفت. براساس نتایج آزمایشات میزهای غذاخوری ۸ برابر بیشتر از سیفون دستشویی دارای انواع میکروب ها و باکتری ها بود.

ممکن است علت آلودگی این میزهای کوچک اهمیت ندادن خدمه هواپیما درجهت نظافت آنها باشد. به خصوص بین دو پرواز که وقت کافی برای تمیز کردن آنها وجود ندارد. این میزها یا به ندرت تمیز می شوند و یا به طور کامل تمیز نمی شوند. بنابراین همواره محل مناسبی برای تجمع انواع باکتری ها و ویروس ها می باشند. راهکار مناسب این است که قبل از قرار دادن غذا بر روی میزهای تاشو، آنها را با مواد ضدعفونی که در اختیار دارید تمیز کرده سپس یک دستمال پاکیزه روی آن پهن کرده بعد ظرف غذا را روی آن بگذارید.

سرویس های بهداشتی

تنها قسمت هواپیما که همه از آلوده بودن آن مطمئن هستند، سرویس بهداشتی می باشد. هر چند بر اساس آزمایشات آلودگی آنها کمتر از میز غذاخوری و کمربندهای ایمنی است! چرا که سرویس های بهداشتی به طور مداوم تمیز و ضد عفونی می گردند. آمارها نشان می دهد در هر پرواز حداقل ۵۰% مسافران از سرویس های بهداشتی هواپیما استفاده می کنند و ممکن است هر مسافری ناقل بیماری ها و میکروب های مختلفی باشد. بنابراین سرویس بهداشتی یکی از آلوده ترین قسمت های هواپیما است.

قسمت هایی مانند در دستشویی، دکمه سیفون، دور سینک توالت بیشتر از بقیه نقاط دستشویی آلوده هستند. بسیاری ازافراد که حساسیت بیشتری در باره رعایت مسائل بهداشتی دارند، ترجیح می دهند در طول پرواز از دستشویی هواپیما استفاده نکنند. اما به هرحال در پروازهای طولانی ممکن است مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی شوید بنابراین بهتر است در استفاده از دستشویی مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کنید. یکی از دلایل استفاده از دستشویی هواپیما این است که بدن ما در طول پرواز به میزان آب بیشتری نیاز دارد. خشکی هوای داخل کابین و ارتفاع هواپیما با عث می شود تا آب بیشتری بنوشید. بنابراین نیاز بیشتری به دستشویی خواهید داشت.

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری در هواپیما

یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از بیماری در هواپیما این است که بیشتر از مواقع عادی بهداشت را رعایت کنید. بهتر است یک محلول ضدعفونی کننده دست با خود به همراه داشته باشید. به ویژه اگر کودک خردسالی با شما سفر می کند، بیشتر مراقب بهداشت خود و خانواده باشید. در طول سفر مرتب دست ها را بشویید و یا ضد عفونی کنید. از دست زدن به نقاط آلوده تر اجتناب کنید و بعد از هر بار تماس دستها با صندلی ها، کمربند ایمنی و میز غذاخوری و یا دستشویی حتما دست ها را ضد عفونی کنید.

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری رعایت بهداشت فردی است. بنابراین سعی کنید در طول پرواز با افراد مشکوک به بیماری هم صحبت نشوید و مرتبا دستهای خود را به خصوص قبل از خوردن غذا بشویید. سعی کنید از تماس دستها با صورت خود اجتناب کنید و یا در تماس با در دستشویی و یا محل های آلوده از دستمال کاغذی استفاده کنید. با رعایت همین چند نکته ساده سلامتی خود را تضمین خواهید کرد. برای لذت بردن از سفرهای هوایی بلیط هواپیما خارجی و داخلی ارزان قیمت را از تیک بان رزرو کنید.

مطالب مرتبط

امن ترین شهرهای جهان

Master

نکاتی که قبل از دیدن دبی باید بدانید

Master

زندگی با طعم سبک های مختلف موسیقی

Master

نظر خود را ثبت کنید