31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

کشور ترکیه در همسایگی ایران همواره یکی از جذاب ترین مقاصد توریستی در جهان می باشد. این کشور با دارا بودن جاذبه های طبیعی، تجاری و گردشگری هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند. یکی از شهرهای توریستی ترکیه، ارزروم می باشد. ارزروم به معنای سرزمین رومیان با ۳۶۷۰۰۰ نفر سکنه یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه است که در مسیر آنکارا و استانبول قرار گرفته است. با راحتی می توانید با خرید بلیط هواپیما استانبول از ارزروم نیز دیدن کنید. برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری ارزروم در ادامه با تیک بان همراه باشید.

مدرسه یاقوتیه

مدرسه ای قدیمی که قدمت آن به قرن ۱۴ می رسد، یکی از دیدنی های ارزروم است. این مدرسه به دستور یکی جهان الدین خواجه یاقوت از فرمانداران محلی ایلخان به منظور تعلیم و تربیت دروس دینی تاسیس امروزه این مدرسه تبدیل به موزه ای دیدنی شده است که بازدید از آن برای عموم آزاد است.

موزه خانه آتاتورک

آتاتورک برای مردمان ترکیه شخصیتی قابل احترام است. به همین جهت بناهای یادبود او در شهرهای مختلف ترکیه به چشم می خورد. در شهر ارزروم موزه ای قرار دارد که بنای اولیه آن در قرن ۱۹ به عنوان مهمانسرا ساخته شد. اما در سال ۱۹۱۹ دوستان آتاتورک به همراه مصطفی کمال پاشا در این مهمانسرا اقامت کردند و مدتی را در آنجا برای تصمیمات مهم سیاسی ماندند. اهمیت تاریخی این واقعه به قدری بود که امروزه این بنا به موزه آتاتورک مشهور شده است.

موزه خانه آتاتورک
مدرسه منار دوقلو

در اواخر دوره سلجوقیان مدرسه ای تاسیس شد که امروزه دارای اهمیت تاریخ زیادی است. احتمالا این مدرسه در سال ۱۲۶۵ با معماری جالب توجهی به دستور خدابنده خاتون ساخته شد. دو مناره زیبای مدرسه آن را به این نام مشهور کرده است. کاشی کاری های مدرسه بسیار دیدنی و زیبا هستند و تماشای آن خالی از لطف نیست.

سه مقبره (Üç Kümbetle)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ارزروم، سه آرامگاه کوچک می باشد که در زمان های متفاوت ساخته شده اند. یکی از آرامگاه ها در قرن یازدهم به شکل هشت وجهی و دو تای دیگر به شکل دوازده وجهی متعلق به در قرن چهاردهم می باشند. ظاهر مخروطی شکل آرامکاه ها برای علاقه مندان به معماری جالب توجه است.

کوه های پالان دوکن Palandöken

اگر علاقه مند به کوهنوردی هخستید در مدت اقامت خود در ارزروم می توانید به کوههای پالان دوکن بروید. این کوه ها با ارتفاع حدود ۳٫۲۷۱ متر فقط ۱۰ کیلومتر از شهر فاصله دارند. تابستان ها کوهنوردی در این منطقه بسیار جذاب می باشد و زمستانها فرصت ورزش اسکی را برای علاقه مندان فراهم می کند.

کاروانسرای رستم پاشا (Taşhan)

کاروانسرای رستم پاشا به دستور رستم پاشا وزیر دولت سلیمان در سال ۱۵۶۱ تاسیس شد. اگر علاقه مند به تاریخ هستید می توانید از این کاروانسرا به عنوان بنای باشکوه تاریخ عثمانی دیدن کنید. در واقع این کاروانسرا به منظور حفاظت از مرزها و محلی برای استراحت مرزبانان ساخته شده بود.

سه مقبره
قلعه ارزروم

با رزرو هتل خارجی می توانید ار اقامتی راحت در ارزروم بهره مند شوید و به دیدن قلعه تاریخی این شهر باشکوه بروید. این قلعه در مرکز شهر واقع شده و به راحتی قابل دسترسی است. از آنجایی که ارزروم در زمان های گذشته به شدت مورد تهاجم همسایگان واقع می شده است، قلعه ای برای حفاظت از مردم در سال ۴۱۵ میلادی ساخته شد. قلعه به دستور امپراتوم دوم بیزانس بنا نهاده شد و امروزه یکی از مکان های دیدنی ارزروم است.

مجسمه Nene Hatun

مجسمه ای در میدان شهر با نام ننه هاتون توجه گردشگران را جلب می کند. در حقیقت ننه هاتون به عنوان قهرمان ملی ترکیه شخصیتی قابل احترام است که در بین سال ۱۸۷۷ تا ۱۸۷۸ در زمان حمله روسها شجاعت و فداکاری زیادی از خود نشان داد. امروزه تندیسی از او در میدان شهر نامش را جاویدان ساخته است.

مسجد لاله مصطفی پاشا

در کنار مدرسه یاقوتیه می توانید مسجد لاله مصطفی پاشا را ببینید که علاوه بر مکانی عبادی یکی از جاذبه های گردشگری ارزروم محسوب می شود.

آبشار تورتوم

تورتوم نام یکی از بزرگترین آبشارهای ترکیه است که ساخت یک سد موجب پدید آمدن آن شده است. این آبشار در بهار و تابستان بسیار دیدنی و باشکوه است و محلی برای استراحت و نوشیدن یک چای ترکی دیشلمه می باشد.

مطالب مرتبط

ایسلند شما را جادو می کند

Master

سفر به قبرس، تلفیقی از تاریخ و طبیعت

Master

آرامش در جزایر قناری به دور از شلوغی شهر

Master

نظر خود را ثبت کنید