31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

از ارگ راین، دومین بنای بزرگ خشتی جهان دیدن کنید

ارگ راین

استان کرمان معمولا با ارگ بم شناخته می شود. ارگ بم  بزرگترین بنای خشتی در دنیاست که در شهر بم قرار دارد. شهری که به علت زمین لرزه، ویران شد. اما ارگ راین نیز در استان کرمان و در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد. ارگ راین دومین بنای بزرگ خشتی جهان است. در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی ایران یعنی ارگ راین آشنا کنیم که حتی در جهان شناخته شده و مشهور است. به همین خاطر در ادامه با تیکبان همراه باشید تا با زیباترین بنای خشتی دنیا آشنا شوید.

ارگ راین در کجا واقع شده؟

راین ارگی تاریخی در استان کرمان است که در ۱۰۰ کیلومتری این شهر واقع شده  است. این بنا با وسعت بیست و دو هزار متر مربع یکی از زیباترین بناهای خشتی جهان است که در دوران ساسانیان ساخته شد. اینجا ارگی مسکونی بوده که تا ۱۵۰ سال قبل هنوز در آن سکوت می شده است. این ارگ یکی از سازه های خشتی بی نظیر در جهان است که با ظاهری زیبا چون نگینی بر کویر می درخشد.

تاریخچه ارگ راین

این ارگ در زمان یزگرد سوم پادشاه دوران ساسانیان ساخته شده است. زمانی که اعراب به ایران حمله کردند به دلیل وجود ارگ مستحکم راین نتوانستند وارد شهر کرمان شوند. این بنای محکم در زمان پادشاهی نادر شاه افشار از قلعه های فرمانروایی میرزا حسین خان بوده است و به همین دلیل به همین نام هم خوانده می شود.

در واقع تاریخ بسیار دقیق ساخت ارگ راین نامعلوم است. با این حال بر طبق اسناد و مدارک تاریخی احتمال ساخت ارگ در دوران بیشتر احتمال می رود.  این ارگ بسیار عظیم و زیبا در قدیم علاوه بر کاربردهای نظامی و استراتژیک  به عنوان محلی برای داد و ستد کالا نیز استفاده می شده است. قرارگیری ارگ راین در مسیر کرمان به بندرعباس موجب رونق آن شده بود. به طوری در آن دوران در محل ورودی ارگ جایگاه مخصوصی برای آهنگران و ابزارسازان در نظر گرفته شده بود.

تاریخچه ارگ راین
معماری ارگ راین

ارگ راین را یکی از بزگترین بناهای خشتی در جهان می توان دانست.  بنایی خشتی و بزرگی  که در بالای دیوارهای آن، کنگره های منظم حکایت از هنر دست معماران ایرانی دارد. در داخل ارگ می توان مکان های مختلفی مانند خانه های اعیانی، محله های عوام نشین، مکتب خانه، سربازخانه، مکتب خانه، مسجد، بارانداز، آتشکده، بازار، انبار و برج های دیده بانی را مشاهده کرد! در طول تاریخ ارگ راین بارها دچار ویرانی شده که بازسازی و مرمت آن موجب شوه تا به حال استوار باقی بماند.

اگر به داخل ارگ بروید پله های گرد و مدوری را خواهید دید که قسمت‌های مختلف ارگ را از یکدیگر جدا کرده اند. هنوز هم آثاری از بازار ارگ و کوچه های پیچ در پیچ در داخل ارگ برجا مانده است اما گذشت زمان قسمت های مختلفی از ارگ را ویران کرده با این حال چیزی از شکوه و عظمت آن کاسته نشده است. مرمت ارگ راین از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و قسمت های زیادی همچون بازار، چهارانبار، حاکم نشین، آتشکده زورخانه و خانه اعیانی مباشر بازسازی شدند.

نحوه دسترسی به ارگ راین

اگر قصد دارید از دومین بنای خشتی جهان دیدن کنید بهتر است در وهله اول سری به تیک بان بزنید. تیک بان با ارائه بلیط هواپیما کرمان می تواند شما را به سرعت به این شهر دیدنی برساند. همچنین با رزرو هتل کرمان می توانید خیال خود را از حیث اقامتی دلنشین آسوده کنید. برای رفتن به ارگ راین باید به کرمان بروید سپس از کرمان به سوی شهر راین حرکت کنید. این شهر در ۱۰۰ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. بهترین زمان سفر به کرمان در فصول بهار و پاییز است تا از گرمای هوا در امان باشید و سفری لذتبخش را تجربه کنید. هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از ارگ راین و ارگ بم کرمان دیدن می کنند.  شما نیز با ررو بلیط هواپیما از سفر به تاریخ لذت ببرید.

مطالب مرتبط

۵ راه آهن عجیب و غریب دنیا

Master

سفر به بوداپست سفر به تاریخ اروپا

Master

بهترین کافه های تاریخی در پراگ

Master

نظر خود را ثبت کنید