31.7 C
تهران
۹ خرداد ۱۴۰۲
مجله گردشگری تیک بان
جاذبه های گردشگری

سدونا شگفت انگیزترین نقطه آریزونا

سدونا شگفت انگیزترین نقطه آریزونا

بی شک دشت های سدونا در آریزونا یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری است که می تواند یک سفر خارق العاده را به شما هدیه کند. دشت های وسیع با صخره های رنگی و زیبا که محلی مناسب برای کوهنوردان و عاشقان طبیعت می باشد.

در روز زمین و در شب آسمان سدونا خیره کننده هستند. زمینی پر از صخره های قرمز و آسمانی پوشیده از ستارگان بی انتها. در سال ۲۰۱۴ اینجا محلی برای هشتمین نشست آسمان تعیین شد. بعد از غروب خورشید سدونا دیدنی تر می شود و دنیایی از ستارگان را در برابر روی بینندگان به تماشا می گذارد.

چگونه به سدونا بروید؟

سدونا، در بخش شمالی آریزونای مرکزی قرار گرفته است و یکی از راه های رسیدن به این شهر، خرید بلیط هواپیما و  استفاده از فرودگاه بین‌المللی فونیکس اسکای هاربور می باشد.  بعد از پیاده شدن از هواپیما می توانید با یک اتومبیل کرایه ای به سدونا بروید و یا با یک جیپ صحرایی، به سمت جاده‌های اطراف جنگل ملی کوکونینو سفر کنید.

توقف گاه جادویی سدونا

توقف‌گاه جادویی (Enchantment resort)، منطقه‌ای در بین دره بوینتون است که با صخره‌ سنگ‌های قرمز رنگ درخشان محصور شده است.  اینجا سرزمینی است که به دور از آلودگی های نوری شهری آسمانی پر از ستاره های درخشان را به شما هدیه می کند. آسمانی که دیگر هیچ گاه در شهر نمی بینید.

۲۱۸ سوییت، اقامتگاه و مهمان‌پذیر که هرکدام دارای پاسیو و بالکن مخصوص به خود هستند از شما پذیرایی می کنند. با اقامت در این توقفگاه می توانید از فعالیت‌هایی مانند راهنمای ستاره‌شناسی همراه با یک تلسکوپ،  دو ساعت پیاده‌روی زیر نور مهتاب به همراه لیدر خصوصی، شرکت در جشن‌های تابستانی مثلا هفته انقلاب(۱۴تا۲۱ ژوئن) به همراه رقص بومی امریکایی و یا  دوره‌ تخصصی درمانی در چشمه‌ آب گرم میامو برخوردار شوید و سفری لدتبخش را تجربه کنید. صرف شام در رستورانی زیر نور ماه و ستارگان درخشان تجربه بی نظیری است که نصیب هر کسی نمی شود!

توقف گاه جادویی سدونا
خوراکی و نوشیدنی مخصوص سدونا

در سدونا خوراکی های متنوع و عجیبی را مشاهده می کنید که چشیدن طعم آنها بسیار لذتبخش است. نوعی گلابی خاردار (pickly pear cactus) به شکل کاکتوس از میوه های بومی منطقه است که بخش میوه‌ای آن‌را tuna و بخش برگ مانند آن‌را paddles می‌نامند. کاکتوس سرخ شده (بدون خار، پیچیده شده در نان و طبخ شده) به همراه گلابی خاردار آغشته به سس مخصوص یک غذای جالب برای غریبه هاست.  با میوه‌‌ گلابی خاردار انواع مربا، ژله، دسر، کوکتل، بستنی و غذا‌های دیگر درست ی کنند که می تواند برایتان جالب توجه باشد. موجیتوی بیابانی نیز نوعی نوشیدنی مخصوص است که با تکه های گلابی خاردار و مارگاریتا درست می شود.

شما دست پر از سفر به سدونا برمی گردید. اینجا محل خوبی برای خرید سوغاتی هایی همچون کاشی و سرامیک تزیینی و دست ساز، شیشه ‌های تزیینی، مجسمه، بافته‌ های سنتی، جواهرات مخصوص محلی، نقاشی‌های شنی ناواجو و صنایع دستی و هنریِ روستایی با نام ِلاکه پاکه می باشد که شما را نزد دوستانتان رو سفید می کند!

قبل از سفر این کتاب را بخوانید

برای آشنایی بیشتر با این منطقه بهتر است قبل از سفر کتاب مرجع ستاره‌شناسی اثر ترنس دیکنز به نام Night Watch: A Practical Guide to the Universe را که برای استفاده تا سال ۲۰۲۵ آماده شده و  شامل عکس‌ها، نمودار‌ها و اطلاعات مفیدی در مورد آسمان شب می‌شود، مطالعه کنید.

خوراکی مخصوص سدونا
دانستنی های جالب درباره سدونا

اگر بخواهید از سدونا به پارک توسان بریود حدود سه ساعت و نیم باید رانندگی کنید. برای تماشای شکوفه شب در چول توهونو این  چند ساعت رانندگی چیزی نیست.  پارک توسان محل تجمع بزرگترین مجموعه گلهای شکوفه شب می باشد. این گل زیبا نوعی کاکتوس است که به آن ملکه شب نیز می گویند. گل های این کاکتوس عجیب در اواسط می تا اواسط جولای می شکفند.

در دل دره‌ بوینتون، مسیر پیاده روی‌ وجود دارد که شما را به صخره‌های قرمز می رساند. برای دیدن طلوع خورشید، صخره‌های kachina woman معروف به نگهبان دره‌ بوینتون بهترین مکان است. برای تماشای منظره‌ بی نظیر دره و جنگل ملی کوکونینو (coconino)، می توانید بلن سواری را تجربه کنید و مناظر زیبا را از بالا مشاهده کنید.

فضای اطراف kachina سرشار از انرژی و شادابی است که روح را نوازش می کند و شادی را به آن بازمی گرداند. بعد از یک پیاده روی مفرح می توانید با خوردن غذاهای ایتالیایی و نوشیدن اسموتی در کافه چشمه آبگرم می آمو (miiamo) روز خود را با شادی به پایان برسانید. اگر قصد دارید تجربه متفاوتی کسب کنید بهتر است با ماشین به سمت دره “oak creek  نهر بلوط” حرکت کنید. اگردر این جا به شب برخوردید اقامت گاههای محلی به سبک بومیان آمریکایی از شما پذیرایی می کنند. برای سفر به آریزونا سری به تیک بان بزنید و بلیط هواپیما خارجی را از قبل رزرو کنید.

مطالب مرتبط

لاله های آتشین در دل کوه های یونان

Master

زیباترین جاذبه های گردشگری اروپا

Master

رویایی ترین رودهای جهان

Master

نظر خود را ثبت کنید